Kwestionariusz zachowań przedrezygnacyjnych
Badanie jest anonimowe. Prosimy o odpowiedź na wszystkie pytania. Wypełnienie arkusza nie powinno zabrać więcej niż 15 minut. Z góry dziękujemy za pomoc.
dr Zbigniew Piskorz, mgr Łukasz Mytnik, mgr Damian Badzmirowski
Odpowiedzi na pytania oznaczone gwiazdką są wymagane
Cel badania
Ponieważ pełni Pan(i) rolę bezpośredniego przełożonego w swojej organizacji, prosimy o pomoc w badaniu naukowym. Celem badania jest analiza zachowań sygnalizujących chęć rezygnacji podwładnego z pracy.
W zamian za Pana(i) pomoc chętnie podzielimy się z Panem(ią) rezultatami naszych badań. Jeśli Pan(i) wyśle maila z tematem „wyniki badania” do lukas.mytnik@gmail.pl – po zamknięciu projektu badawczego przeslemy Panu(i) podsumowanie wyników.
Instrukcja wypełnienia kwestionariusza
Proszę przywołać w pamięci zachowania jednego konkretnego pracownika, który ostatnio zwolnił się z pracy i wcześniej nie informował Pana(i) o zamiarze odejścia. Proszę wziąć pod uwagę okres zanim osoba ta złożyła wypowiedzenie. Proszę ocenić czy opisane zachowanie było przejawiane częściej niż w przeszłości, kiedy pracownik nie rozważał odejścia. Proszę zaznaczyć swoją ocenę na podanej skali.
Porada uodparniająca na tzw. „efekt potwierdzenia”
Kwestionariusz jest podatny na wywoływanie tzw. efektu potwierdzenia u osoby ankietowanej. To znaczy, że fakt odejścia pracownika może sztucznie wywołać w Pana(i) pamięci występowanie danego zachowania. Może wtedy Pan(i) bezwiednie przyjąć, że „skoro odszedł to na pewno tak właśnie się zachowywał”. Prosimy aby był(a) Pan(i) czujny(a) i samokrytyczny(a). Proszę nie dać się zwieść temu efektowi.